Zainstalowana w oczyszczalni ścieków w Gubinie technika regulacyjno - pomiarowa rozciąga się od transformatorów średniego napięcia poprzez rozdzielnie niskiego i średniego napięcia aż do urządzenia końcowego wraz z niezbędną techniką pomiarów, techniką sterowania i układem kierowania systemem.
Oczyszczalnia ścieków dysponuje własną stacją transformatorową 15/0,4 kV z dołączoną główną rozdzielnią niskiego napięcia i podłączonych do niej podrozdzielni. Obok podrozdzielni istnieją także rozdzielnie zmontowane jako składnik kompletnych systemów technologicznych (np. przeróbka osadu, Generator Energii Elektrycznej i Cieplnej - GEEC). Zastosowane zostały przede wszystkim rozdzielnie typu PS4000 i typu KNS-1.
Przy zaniku zasilania z zewnętrznej sieci energetycznej do zasilania awaryjnego służy silnik gazowy z generatorem, który ma także możliwość pracy równoległej z siecią energetyczną. Urządzenia elektrotechniczne zostały podzielone na dwie sieci, z których każda zasilana jest za pomocą jednego transformatora. Ma to na celu zapewnienie bezusterkowego funkcjonowania. Na wielu poziomach występuje możliwość połączenia obu sieci.
1. Sterowanie miejscowe urządzeniami. Aktywne są jedynie blokady bezpieczeństwa technicznego.
2. Sterowanie ręczne poprzez system sterowania procesem (SSP).
3. Centralne sterowanie automatyczne (CSA).
Grupy CSA i SSP zabezpieczone są przed ewentualną przerwą w dostawie prądu za pomocą specjalnych urządzeń podtrzymujących napięcie w sieci (UPS).
W centralnej dyspozytorni oczyszczalni wyświetlany jest na monitorach i na tablicy sygnalizacyjnoinformacyjnej obraz stanu funkcjonowania urządzeń. Obsługa procesów technologicznych następuje wyłącznie za pomocą CSA. Bloki programowe CSA typu AC70 l AC11 O połączone są ze sobą za pomocą systemu Bus. Dla potrzeby wybudowania instalacji fotowoltaicznej wybudowano kolejną trafostację, która przygotowania jest technologicznie do rozbudowy instalacji do mocy nawet 700 kW.